ZEN BAHÇESİ TASARIMINDA KULLANILAN 8 TEMEL ELEMENT

Aslını, esasını zen felsefesindeki küçükte büyüğü görmek, küçükten büyüğe ulaşmak ve bir kum tanesinde bile özü görebilmek ve bulabilmek fikrinden alan Zen bahçeleri, güzel dinlendirici alan yaratan unsurların bir araya gelmesi, az bakım ihtiyacı gerektirmesi sebebiyle eğlence, meditasyon, huzur ve sessizlik için ev veya ofislerin arka bahçelerini mükemmel bir dinlenme locasına dönüştürmek adına son yıllarda popüler bir tercih haline gelmiştir.

Sakin ve rahatlatıcı bir zen bahçesi oluşturmak için ihtiyacımız olan her bir öğeye daha yakından bir göz atalım.

 

 

 

 

 

1.JAPON KAYA BAHÇESİ

Düzgün bir zen bahçesine sahip olmak için bir Japon kaya bahçesi oluşturmak çok önemlidir. Doğanın inceliklerini taklit etmek ve tapınaklarda arabuluculuk yapmak için yaratılan kaya bahçeleri, avluya ve bahçe içerisine huzur unsuru ekliyor.

zen baçesi 2

2.SU ÖZELLİĞİ

Muhtemelen dünya üzerindeki en rahatlatıcı seslerden biri olan su ve su akışı, zen bahçe tasarımında önemli bir unsurdur. Su akışını izlemek ve damlaların sıçrama sesini dinlemek sizi rahatlatmaya yardımcı olur ve Japon kaya bahçesindeki kayaları yumuşatır.

zen bahçesi 3

3.SUKULENT VE PEYZAJ SINIRLAYICILAR

Bitki hayatı sizi doğaya bağlar ve gevşeme sürecinde yardımcı olur. Zen bahçenizdeki sukulent bitkiler sakinlik ve huzur hissi yaratmaya yardımcı olur. Ayrıca sukulent bitkiler az bakım ve su ihtiyacı gerektirmesi sebebiyle zen bahçelerinde tercih sebebidir.

Çim, sukulent ve çakıl malzemelerin bir arada kullanıldığı zen bahçesi uygulamalarında peyzaj sınırlayıcı malzemeleri projeye dahil etmek, bu malzemelerin birbiri içerisine girmesini engeller ve bahçe estetiğinin sürekli kalıcı olmasını sağlar.

Güzel bir çim yüzey ve aynı zamanda bahçeye sahip olmak ve estetik olarak bu görüntüyü sürekli halde korumak zor ve uğraş gerektiren bir iştir. Fakat bakım yükünü hafifletmek için çeşitli yöntemler mevcuttur ve bunlardan bir tanesi bahçenize çim sınırlama ürünleri dahil etmektir. Çim sınırlama ürünleri bahçenizde çim alanlarınız ile bitki alanlarınız arasına bir engel olarak yerleştirilir.

zen bahçesi 4

zen bahçesi 5

4.OTURMA ALANI

Zen bahçeleri de dahil olmak üzere tüm bahçeler, arkadaşlarınızla ve ailenizle buluşmak için mükemmel alanlardır. Misafirlerinize oturup zen bahçenizin güzelliğinin ve huzurunun keyfini çıkarabileceğiniz bir alan oluşturmak için, sizi güneşten koruyacak rahat bir oturma alanına sahip olduğunuzdan emin olun.

zen bahçesi 6

5.YÜRÜME ALANLARI / ZEMİN 

Zen bahçeleri ile ilgili güzel şeylerden biri, sizi sakinleştirmek ya da rahatlamak için dolaşırken mükemmel bir küçük vaha yaratması gerçeğidir. Ancak, bahçenizin her yerine yürümek istemiyorsanız; bitki ve kum yüzeylere zarar gelmeyecek şekilde yürüme yüzeyleri/zeminler oluşturun.

zen bahçesi 8

6. ÇİM / SENTETİK ÇİM

Zen bahçelerinde çim veya sentetik çim yüzeyler oluşturmak önemlidir. Düşük bakım ihtiyacı olan zen bahçesine sahip olmak için, alanı tasarlarken çim yerine yapay çim kullanabilirsiniz. Sentetik çim kullanmanın yararları olduğunu unutmayalım. Çim biçme ve sulama ihtiyacınızı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

zen bahçesi 9

7.ÇEVRE AYDINLATMASI

Zen bahçesi sadece güneş parlarken keyfini çıkarabileceğiniz türden olmamalıdır. Kendinize, loş bir aydınlatma seçerek, güneş battıktan sonrada bahçede huzur dolu anların tadını çıkarma olanağını verin. Aydınlatma tarafından oluşan gölgeler, zen bahçenizi yepyeni bir ortama dönüştürür ve tasarımınıza gece karanlığında mükemmel estetik katar.

zen bahçesi 10

8.AHŞAP ELEMENTLER

Zen bahçe tasarımınıza ahşap eklemek, mekana daha doğal bir his vermeye yardımcı olur. Ahşap oturaklar, paneller, zemin bahçenize çok daha fazla doğallık, sizlere de rahatlama hissi sağlar.

zen bahçesi 11

zen bahçesi 1