KALİTE POLİTİKAMIZ

KALİTE POLİTİKAMIZ

KALİTE POLİTİKAMIZ
Kaliteye Yatırım Yapıyoruz
 
Ekoplas’ın  kalite politikası "müşteri memnuniyeti" ne dayanır. Şirketin amacı, sipariş mektubunda belirtilen ilgili standartlara, teknik şartlara ve özel müşteri isteklerine uygun ürünler sunmaktır. Müşteri memnuniyetinin kalıcı olması için, müşteri şartlarının karşılanıp karşılanmadığı ve müşterinin değişen beklentileri ölçülüp değerlendirilerek tüm çalışanlara duyurulur, gerektiğinde ürün geliştirme ve belgelendirme çalışmaları yapılır, uygulayıcıyı bilinçlendirmek için eğitici kurslar düzenlenerek, sunulan ürünle ilgili en ufak memnuniyetsizlik ciddiyetle ele alınır ve düzeltici faaliyette bulunulur.
 
Ekoplas'da "çalışanların mutluluğu" ise müşteri memnuniyetine ulaşmada en önemli koşuldur. Kararlar, ilgili çalışanların görüşleri alınarak ve "katılımcılık" esasına göre oluşturulur. Bireylerin yeterli bilgi ve beceriyle donatılarak işleriyle ilgili yetki ve sorumluluk üstlenmeleri sağlanarak, herkesin işini benimsediği, yaptığı işten mutlu olduğu bir çalışma ortamı hedeflenir. Sorumluluk bireysel olmakla birlikte, ekip çalışmaları teşvik edilir, ekip başarısı bireysel başarının önünde tutulur.
 
Tüm bu ilkelerin doğrultusunda Ekoplas çatısı altında görev alan her çalışanımız ‘’hep bir adım önde’’ olma vizyonu ve yeniliğe verdikleri önemle fark yaratarak, koşulsuz memnuniyetlerini amaçladığımız müşterilerimize verebileceğimiz en değerli şeyin aslında ‘’Ekoplas Kalitesi’’ olduğunu bilirler.