Bahçe ve Kentsel Yaşam

Bahçe ve Kentsel Yaşam

Açık Konsept

Profesyonel ve yetenekli Ekoplas® ekibi tasarımcı ve uygulamacıların dilini konuşuyor. Kamusal alanlardaki uzun yıllara dayanan sürdürülebilir materyaller ve vandal korumalı yapılar konusundaki deneyimimiz Ekoplas®'ı birlikte çalışmak için güçlü bir ortak yapıyor

Ekoplas® çeşitli uzmanlarla bilgi alışverişi yapmaktan hoşlanıyor. Yenilikler, tavsiyeler ve ilham vermeye devam etmek için gayret gösteririz. Bir ürün tasarımcısı ve üreticisi olarak, fikirleriniz ve konseptleriniz konusunda aktif olarak sizinle işbirliği yapmak için ayrıcalık tanımakla kalmaz aynı zamanda önde gelen mimarlar ve belediye organları ile çalışma zorluğundan da zevk alırız.

Ekoplas®'ın yüksek kaliteli ürünler topluluğu, doğal stili ve çekici tasarımı güçlü malzemelerle birleştirir. Kapsamlı serimiz tarafından gösterilen güçlü karşılıklı bütünlük benzersizdir.Tasarımcılar ve uygulayıcılar, Ekoplas® ürünlerini projelerine katarken çok fazla özgürlük yaşayacak.

2017-2018 Ürün koleksiyonu, 3 ana kategoriden oluşur:
 

A - Peyzaj Sınırlayıcılar
B - Ekolojik Zemin Izgaraları
C - Dikey & Hobi Bahçecilik Ürünleri

Müşteri Memnuniyeti

Ekoplas’ın müşteri memnuniyeti politikasının temelini "Müşteri Odaklılık" oluşturur. Müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda süreçlerimizi sürekli iyileştirir ve müşterilerimizle uzun süreli ilişkiler kurmayı hedefleriz.
Müşteri memnuniyetinin kalıcı kılmak için, müşteri şartlarının karşılanıp karşılanmadığı ve müşterinin değişen beklentileri ölçülüp değerlendirilerek tüm çalışanlara duyurulur, ürün geliştirme çalışmaları yapılır, sunulan ürünle ilgili en ufak memnuniyetsizlik ciddiyetle ele alınarak iyileştirme faaliyetleri gerçekleştirilir. Müşterilerimizin her türlü geri bildirimi tarafımızdan hediye olarak algılanır. Deneyimlerimiz ve müşteri odaklı hizmetimizle sahip olduğumuz tüm kaynakları bu geri bildirimleri "müşteri memnuniyeti" ne dönüştürmek üzere kullanırız. Olumlu geri bildirimler doğru yolda ilerlediğimizin göstergesiyken, iyileştirme önerileri "daima bir adım önde olma" hedefimize yönelik önemli girdilerdir. Bu nedenle Ekoplas müşterileri geri bildirim vermeleri için teşvik edilirler.

  • Müşteri Memnuniyeti
Kalite Politikamız

Kalite Politikamız

Ekoplas’ın  kalite politikası "müşteri memnuniyeti" ne dayanır. Şirketin amacı, sipariş mektubunda belirtilen ilgili standartlara, teknik şartlara ve özel müşteri isteklerine uygun ürünler sunmaktır. Müşteri memnuniyetinin kalıcı olması için, müşteri şartlarının karşılanıp karşılanmadığı ve müşterinin değişen beklentileri ölçülüp değerlendirilerek tüm çalışanlara duyurulur, gerektiğinde ürün geliştirme ve belgelendirme çalışmaları yapılır, uygulayıcıyı bilinçlendirmek için eğitici kurslar düzenlenerek, sunulan ürünle ilgili en ufak memnuniyetsizlik ciddiyetle ele alınır ve düzeltici faaliyette bulunulur.
Ekoplas'da "çalışanların mutluluğu" ise müşteri memnuniyetine ulaşmada en önemli koşuldur. Kararlar, ilgili çalışanların görüşleri alınarak ve "katılımcılık" esasına göre oluşturulur. Bireylerin yeterli bilgi ve beceriyle donatılarak işleriyle ilgili yetki ve sorumluluk üstlenmeleri sağlanarak, herkesin işini benimsediği, yaptığı işten mutlu olduğu bir çalışma ortamı hedeflenir. Sorumluluk bireysel olmakla birlikte, ekip çalışmaları teşvik edilir, ekip başarısı bireysel başarının önünde tutulur. Tüm bu ilkelerin doğrultusunda Ekoplas çatısı altında görev alan her çalışanımız ‘’hep bir adım önde’’ olma vizyonu ve yeniliğe verdikleri önemle fark yaratarak, koşulsuz memnuniyetlerini amaçladığımız müşterilerimize verebileceğimiz en değerli şeyin aslında ‘’Ekoplas Kalitesi’’ olduğunu bilirler.