SICAK DALDIRMA GALVANİZ: DIŞ MEKAN ÜRÜNLERDE KULLANIMI

Sıcak daldırmalı galvanizleme sırasında çelik ana malzeme erimiş çinko banyosuna (yaklaşık 450°C) daldırılır. Damlamanın ardından yüzeyde kaplama olarak çok az ve ince bir çinko tabakası kalır. Bu, hem aktif hem de pasif korozyon koruması oluşturur: İnce katman, ana metali nemden korur. Çinko tabakasının altındaki çelik, çinko tamamen tükenene kadar yüzeyi korozyondan korunur. Çinko tabakası tazeyken parlaktır. Zamanla korozyon sonucu patina oluşturarak görünümü daha koyu ve mat hale getirir.

Sıcak daldırma galvanizli nesneler için boy kaplama

Sıcak daldırma galvanizli nesneler de boya ile kaplanabilir. Boyanın iyi yapışmasını sağlamak için genellikle önceden bir yapışma arttırıcı (yapışma astarı) uygulanır. Ancak, renkli kaplamadan sonra yapışkan astarın gerçekten sıcak daldırma galvanizli yüzeyin tamamına uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek zordur. Yapışkan bazın yetersiz olması halinde boya galvanizli yüzeyden zamanından önce ayrılabilir ve pul pul dökülebilir. Bu nedenle, boyanacak bahçe nesnelerinin korozyona dayanıklı temel malzeme olan paslanmaz çelikten yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bu en ucuz seçenek olmasa da kesinlikle en dayanıklı olanıdır.

Elekrostatik toz kaplamamı mı yoksa boyama mı?

Renkli kaplamaya gelince, teknik olarak en iyi yöntem sorusu hemen ortaya çıkıyor: toz kaplama mı yoksa boyama mı? Toz kaplama daha ucuzdur, görünüş olarak daha düzgündür ve kaplama açısından daha stabildir. Dezavantajı: Temel malzemedeki kusurlar onarılamaz (doldurulamaz) ve çizikler, kenarlardaki boya parçacıkları ve diğer kusurlar şantiyede yüksek kalitede onarılamaz. Bu nedenle büyük, kalıcı olarak monte edilmiş bahçe objelerini boyamanızı öneririz. Boyalı elemanlar doldurulabilir ve çizikler yerinde kolayca onarılabilir. Ne yazık ki boyama, toz kaplamaya göre %30'a kadar daha pahalıdır. Ancak bahçedeki boyalı objelerde müşteri memnuniyeti çok daha yüksek olduğundan ek maliyetler genellikle buna değer.

Düz, sıcak daldırma galvanizli parçalara dikkat edin

Sacdan yapılmış yassı bileşenler, amaç yalnızca korozyona karşı koruma sağlamaksa ve yüzey görünümü veya toleranslara ilişkin herhangi bir gereklilik yoksa, sıcak daldırmalı galvanizleme için uygundur. Sıcak daldırma galvanizleme sırasında, düz parçalarda işlem sırasında uygulanan ısı nedeniyle sıklıkla distorsiyon ve büyük ölçekli göçükler ve deformasyonlar görülür. Bu nedenle, kalite bilincine sahip inşaatçılar ve mimarlara, sıcak daldırmalı galvanizleme ve gerekirse metal levha bileşenler üzerine daha sonra renkli kaplama yapmamalarını tavsiye ediyoruz.

Teknik olarak ilgili DIN EN ISO 1461 yönetmeliğinde izin verilen toleranslar, genellikle varsayıldığından çok daha büyüktür. Bu nedenle Ekoplas olarak her zaman yüksek kaliteli temel malzeme olan paslanmaz çelikten yapılmış ve daha sonra boyanan geniş formatlı, renkli kaplamalı nesneler teslim ediyoruz. Kalite ve parça doğruluğu açısından kendi yüksek gereksinimlerimizi ve müşterilerimizin beklentilerini karşılayabilmemizin tek yolunun bu olduğunu gördük.

ISO standardına göre katman kalınlığı

Sıcak daldırma galvanizli  ürünlerimizin tümü  DIN EN ISO 1461 gerekliliklerine göre işlenir. Bu, 3 mm ila 6 mm arasındaki malzeme kalınlıkları için en az 55 μm kaplama kalınlığını ve hatta 6 mm'den fazla sac kalınlıkları için 70 μm kaplama kalınlığını garanti eder. Bu kalınlıklarda çevre koşullarına bağlı olarak çinko tabakasının pasif ve aktif koruyucu etkisi sayesinde hiçbir bakım gerektirmeden 50 yıldan fazla kullanım ömrü elde edilebilmektedir.

Test

Form Gönderimi

Tamam